Európske hlavné mesto kultúry alebo Emisie, Hluk a Katastrofa

Autor: Robert Klír | 20.1.2013 o 16:00 | (upravené 20.1.2013 o 16:19) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1015x

Tento víkend sa začala najkontroverznejšia udalosť posledných rokov, ktorá zasiahla mesto Košice. Vo štvrtok som ako každé ráno vyšiel so svojim psíkom na rannú prechádzku a bol som celkom milo prekvapený, že robotníci pozametali úplne skoro celú Hlavnú ulicu od snehu. Áno bolo to práve vtedy keď sa skoro celé Slovensko morilo s enormnou nádielkou snehu. Košice, teda aspoň Hlavná ulica bola vtedy skoro bez jedinej vločky. Moje ranné prekvapenie však podvečer už skončilo. Prečo?

Na Južnej bráne totiž začali v priebehu dňa iní robotníci stavať kontajner na kontajner a na podzemnými priestormi vznikla oceľová opacha, ktorá zakryla jeden z najkrajších pohľadov na starobylé centrum, kde sa zastavovali všetci návštevníci nášho mesta.

http://www.kosice.sk/includes/docuStore_getById.asp?id=10003

Áno presne tento pohľad žiaľ nikto neuvidí, pretože je zakrytý viac ako 7 metrov vysokou plechovou haraburdou a okolo nej sú rozostavané ďalšie vysoké veže z lešenárskych trubiek. Celá konštrukcia zakrýva aj iné krásy tohto mesta, napríklad budovu štátnej vedeckej knižnice, ktorá patrí k jedným k najkrajších budov na hlavnej ulici.


Celý priestor vrátane parčíku za týmto priestorom je v súčasnosti uzatvorený a neprístupný verejnosti, a to vrátane jediných sociálnych zariadení na Hlavnej ulici, ktoré sa tam nachádzajú. Navyše chodníky v parku sú všetky pokryté hrubou vrstvou soľného roztoku, ktorý má zamedziť vzniku ľadu na nich. Takže so svojim psíkmi tam teraz nemôžeme chodiť, a to nie preto lebo je to všetko ohradené, ale hlavne kvôli nezmyslu zvanom soľ, ktorá uznáte na holé labky nie len psíkov, ale aj iných tvorčekov je hotová katastrofa.

Poviete si však choďte inde. V poriadku, v druhej polovici hlavnej ulici by sa dalo prechádzať okolo budovy štátneho divadla a Imakulaty, ale to by tam nemohli byť rozmiestnené prenosové vozy Slovenskej televízie. O kúsok ďalej pri morovom stĺpe, na mieste kde sa psíky rady stretávajú, lebo na trávnatom páse okolo tohto súsošia si nechávajú svoje odkazy, stojí ďalšia veľká hlučná konštrukcia. Bude sa čudovať ale ani tam sa nesmie, napriek tomu že je to stále verejný priestor. Keď som sa pánov z nemenovanej SBS pýtal prečo, odpoveď bola jednoznačná, lebo nie som ani VIP a navyše nemám na to povolenie.

Druhou vecou, ktorá mi vadí je enormný hluk, ktorý síce vo nočných hodinách končí, ale ak ho máte počúvať od rána až do neskorých večerných hodín, nie je to žiadna slasť. Ja síce bývam od hlavnej ulice až asi 100 metrov, ale verte mi je to pekná otrava počúvať to celý deň. Celý deň bežia okolo plechových hlúpostí na Hlavnej ulici agregáty na výrobu elektrickej energie, robia sa rôzne zvukové skúšky a potom nasledujú vystúpenia. To že to vadí a poškodzuje sluch našich miláčikov počas prechádzok vám nemusím zdôrazňovať, ale na Hlavnej ulici, a to aj v bezprostrednej blízkosti týchto miest bývajú ľudia, ktorí sú zvyknutí na pokoj a ticho centra mesta.

Bývam s centre mesta, ale ako je už v Košiciach zvykom to že sa tu niečo deje sa dozvieme až keď sa to končí. Ani v tomto prípade som sa nestretol s vôbec žiadnym programom podujatí, situačným plánom, kde sa čo nachádza alebo ako sa tam dostanem. A to chodím do centra mesta, teda na Hlavnú ulicu každý deň. Preto si naozaj neviem predstaviť situáciu obyčajného turistu.

Pýtam sa preto kompetentných.

Treba na prechádzku so psom na miesta kde tento malý tvorček chodí niekoľko rokov, 365 dní v roku, aspoň trikrát za deň nejaké povolenie? Alebo kam sa s ním mám ísť prejsť, keď druhá alternatíva, ktorou bol aspoň na ranné a poludňajšie prechádzky mestský park pri stanici je rozbitý a rozrytý už leta minulého roku?

Budú ľudia, ktorí bývajú na Hlavnej ulici a v jej bezprostrednej blízkosti oslobodení v roku 2013 od platenia daní a  poplatkov mestu, ako kompenzáciu za vzniknutú ujmu?

Odpoviem si celkom sám a celkom presne na všetky otázky a vy radní a zodpovední páni a serte na nás ďalej. Hlavné je že vy si žijete v pokoji svojich domčekov niekde v naďalej tichej časti mesta a do vašim rodinných pokladničiek plynú nemalé peniažky aj z týchto projektov. V zdraví si ich užite a buďte šťastní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?