reklama

Koho voliť? alebo majú voľby do Národnej rady Slovenskej republiky

O niekoľko málo dní budú zase, ak sa nemýlim už tretie (1994, 2006, 2012) predčasné voľby v ére našej malej krajiny v srdci Európy. To je celkom dosť, viac ich, myslím tých predčasných, mali asi už len v Hornej Dolnej a Taliansku. Pomyselne sa to možno spája s tým, že celá Európa je už dlhodobejšie chorá, zmieta sa kŕčoch a bolestiach. Preto nie nič nezvyčajné, že je bolestivé aj jeho pomyselné srdce, teda naša malá veľká krajina.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Ale vráťme sa k voľbám. Blížia sa a nie len ja, ale aj mnohí ostatní sa sami seba pýtajú koho voliť a koho nie. Je to zásadná otázka, preto je dobré pozrieť sa kandidujúce strany bližšie. A aké strany, straničky a podobné srandičky nás oslovujú? Takto ich vidím ja:

1. Zelení dostali právo byť prví v poradí, ale ak sa pozrieme na stranu pod poradovým číslo 9, tak aj vám napadne presne to isté čo mne. Aký je rozdiel medzi Zelenými a Stranou zelených? Dodnes som sa tomu nedopátral. Navyše mi v tejto pre mňa nezmyselne rozdelených stranách chýba predstaviteľ, ktorý by jedných alebo druhých viedol do boja s ostatnými titanmi. Či skôr sa mi natíska označenie TYRANMI?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Kresťanskodemokratické hnutie je druhé v poradí. Výhodou a ja devízou tohto hnutia je, že pokiaľ začne stagnovať alebo strácať podporu vie nájsť nového vrcholného predstaviteľa a vykoná výmenu. Výraznou nevýhodou je množstvo fluktuantov z neho. Veď na jeho báze vzniklo už SDKÚ, KDS, a ktovie čo ešte. Dokonca bolo toto hnutie príčinou rozpadu vlády a predčasných volieb v roku 2006. Na druhej strane však má potenciál dostať sa do parlamentu asi ako najsilnejšia pravicová strana, aj keď sama o sebe nič konkrétne nám občanom neponúka. To čo prezentuje na predvolebných veľkoplošných reklamách je zase len populistické heslo, ktoré neponúka žiadne konkrétne riešenie. Všetko začína prácou. Tak nech páni veľkomožní zdvihnú svoje zadky a začnú poriadne pracovať. Skôr mám ale dojem, že mali ma mysli prácu nás ostatných, aby bolo viac peňazí na daniach a teda viac pre nich, aby si ich mohli deliť ako sa im páči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výstižná je aj chvála práce pána Fígeľa, že ako minister dopravy vystaval diaľnice a vytvoril tisíce pracovných miest. Ľudia veď je to klamstvo. Diaľnice postavili ľudia a firmy, ktoré boli vybrané, keď on sedel ešte niekde inde ako na ministerstve dopravy. A čo prepúšťanie viac ako 5000 pracovníkov železníc ako ozdravenie tohto štátneho gigantu? Všetko je len výsmech poctivej ľudskej práci.

3. Strana demokratickej ľavice je v podstate rodná matka dnešného Smeru a dieťa Komunistickej strany. Sama o sebe sa do parlamentu pravdepodobne nedostane, pretože neponúka občanom Slovenska vôbec nič, a to aj napriek tomu, že je ľavicovo orientovaná. Jej kampaň ponúka len usmiatych ľudí, ktorých nič netrápi, čo je veľmi vzdialené súčasnej realite na Slovenku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Slovenská národná strana sa od obnovenia svojej činnosti po roku 1989 zmieta v marazme zmien a vnútorného boja o moc. Mnohí, hlavne mladí si nepamätajú obdobie, keď pomaličky každý rok menila svoje vedenie, rozpadala sa a znovu spájala. V súčasnej dobe je zase v kríze, ktorú predstavuje a prehlbuje jej predseda pán Slota, ktorý sám o sebe, okrem svojich perličiek so závanom alkoholového oparu, nemá čo ponúknuť. Ide len o stranu jedného človeka, ktorý sa všetkým možným úsilím drží pri moci a nie je schopný posunúť seba samého, ale hlavne stranu, ktorú vedie  pozitívnym smerom. Preto sám seba radí do kategórie politického dinosaura. Na veľkoplošných reklamách sa vyníma jeho tvár a krásne heslá. Prečo ich ale vytiahli pred voľbami a nič v parlamente neurobil keď tam boli? Myslia si že sme národ hlupákov, ktorý zabudol už že to bol práve ich nominant, ktorý vo funkcii ministra predal garážovej firme v USA teplý vzduch?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Obyčajní ľudia nezávislé osobnosti sa podľa všetkých predpokladov dostanú do parlamentu. Možno získajú veľké množstvo mandátov, ale keďže ide, aspoň podľa názvu, o nezávislé osobnosti nemajú skoro vôbec žiadny vnútorný potenciál na vytvorenie koalície, a to s hocikým. Bez toho ostanú len rozdrobenými povestnými Svätoplukovými prútmi, ktoré je možné ľahko polámať keď nebudú držať spolu. Ich osud je preto v súčasnom ponímaní politiky v našom parlamente dosť nejasný.

6. Sloboda a solidarita má síce peknú skratku, ale ich súčasná predvolená kampaň mi pripadá ako keby použili predvolebné plagáty, ktoré mali pripravené pre predchádzajúce voľby. Strana je bez novej, či konštruktívnej myšlienky a ľuďom, ktorí uveria ich populistickým a nezmyselným predvolebným sľubom sa čudujem, pretože už dnes je s istotou možné tvrdiť, že aj tohtoročné dopadnú tak ako tie posledné. Myslia si, že mladí ľudia im naletia znovu na sľuby o legalizácii marihuany, či homosexuálnych párov? Veď to druhé je v hlbokom rozpore z ich hlavným heslom: Za budúce generácie, pretože genetika ešte nie je tak ďaleko aby dvaja homosexuáli mohli mať spolu svoje vlastné dieťa. Alebo sa mýlim? Skrátka ich heslá sú bludné a scestné. Navyše ich koaličný potenciál po posledných skúsenostiach je skoro nulový. Navyše je to strana podobne koncipovaná ako bola svojho času ANO, ktorá skončila už po druhom volebnom období na smetisku politických dejín.

7. Právo a spravodlivosť je sama o sebe kontroverznou stranou, pretože jej kandidát číslo jeden je v médiách spomínaný ako brat jednej mediálne známej osobnosti a navyše je podozrivý zo spáchania trestného činu. Či je to pravda alebo nie, nie je v tejto chvíli až tak dôležité. Podstatné je že sa osoba podozrivá z porušovania zákona uchádza o miesto v orgáne, kde sa zákony tvoria, a to je na celej skutočnosti naozaj poburujúce. Navyše ich potenciál dostať sa do parlamentu je viac ako mizivý.

8. Náš kraj, malá nová strana s peknými myšlienkami, ale bez skúseností. Navyše okrem výraznej vedúcej osobnosti strane chýba popularita a preto aj jej voličská základňa bude len minimálna. To či sa dostane alebo nedostane do parlamentu je myslím si už teraz viac ako jasné.

9. Strana zelených je subjekt, ktorý nič konštruktívne neponúka a nemá vedúci osobnosť, ktorá by stranu reprezentovala a posunula vyššie do zorného poľa potenciálnych voličov.

10. Ľudová strana Naše Slovensko vedená kontroverzným pánom Kotlebom v mnohom pripomína SNS. Nechcem hodnotiť ich pôsobenie, ale v súčasnej dobe ľudia potrebujú skôr riešiť viac svoju základnú existenciu, teda to ako prežiť zo dňa na deň a nie tému „národného boja“, ktorá je v súčasnej dobe ešte menej ako aktuálna.

11. SMER Sociálna demokracia je síce strana, ktorá pravdepodobne získa najviac hlasov vo voľbách, ale keď si predstavím vo vláde aroganciu a hlúposť, ktorá sa v podobe spolupracovníkov okolo pána Fica pohybuje, tak mám z toho obavu. Smer v súčasnej svojej podobe už vôbec nie socialisticky orientovanou stranou, ale je to skupinka kapitalistov, čo je v hlbokom rozpore zo základnými socialistickými myšlienkami. Hlavným heslo je: Ľudia si zaslúžia istotu, ale jediná istota súčasných ľudí žijúcich na Slovensku je živorenie a zvyšujúca sa bieda, ale aj to, že politici nám dokážu sľúbiť to, čo nikto nikdy nemôže splniť.

Okrem tlupy klamárov, zahmlievačov a sociálnych diverzantov je paradoxom strany samotnej aj jej logo. Napriek tomu, že ide ľavicovú stranu s veľkohubým názvom SMER šípka na ich logu ukazuje skôr doprava, ako doľava.

12. Zmena zdola, Demokratická únia je názov nového subjektu, ktorého hlavným predstaviteľom je pán Budaj. Áno je to presne ten istý politický dinosaurus, ktorý sa začal objavovať na verejnosti hlavne počas novembrových udalostí v roku 1989 a bol už za tú dobu asi vo všetkých stranách čo na Slovensku existovali. Dnes v priamom prenose a z prvej rady vidíme ako dopadlo všetko to do čoho sa pustil spolu s pánom Knažkom v roku 1989.

13. Národ a spravodlivosť – naša strana zhrdená pani Belousovová po zakladaní Pravej či Ľavej SNS zas a znova odišla od nesmrteľného predsedu pána Slotu a opäť pokúša osud. Myslím si, že napriek skutočnosti že je učiteľkou matematiky a zemepisu sa opäť prepočítala alebo nevie kde je sever. No skrátka asi ju zase nebudeme vidieť v parlamente.

14. Komunistická strana Slovenska má konkrétne heslá, ktoré sú možno ľudom, hlavne tým starším aj blízke, ale nemá ich kto vysvetliť tým ostatným. Vo väčšine potenciálnych voličov evokujú dobu pred rokom 1989. Tá je mladým voličom veľmi ďaleká a stredná generácia takému niečomu nedôveruje. Mnohých odrádza aj to, že tomuto subjektu naozaj chýba výrazná vedúca osobnosť. Navyše na kandidátke strany sa objavil politický dinosaurus pán Ľupták, ktorého si pamätáme ešte ako predsedu parlamentu v rokoch 1994-1998.

15. Strana rómskej únie je nový subjekt, ktorého snahou je získať volebnú podporu hlavne cigánskeho etnika. Voličský potenciál je tu značne veľký, ale nemyslím si že sa do parlamentu dostanú. Skôr upadnú do zabudnutia, lebo nič konkrétne neponúkajú a navyše nebudú mať „love“ na stimuláciu svojich súkmeňovcov. Hlas preto miesto nich dostanú iné bohatšie, viac stimulujúce subjekty.

16. Most-Híd je subjektom, ktorý sa síce do parlamentu dostane, ale mám dojem, ako by bola aj naďalej orientovaná národným smerom. Keď vznikla, mala byť mostom medzi štátotvorným národom a ostanými národnosťami, ktoré u nás žijú. Ale to už to bolo po roku 1989, keď vznikla strana Együttélés-Spolužitie-Wspólnota-Soužití. Po čase sa z toho vyprofilovala súčasná Magyar Koalíció. Mám pocit, že aj táto strana, aj keď má v svojich radoch napríklad primátora Martina, speje k rovnakému koncu.

17. 99% vytrysklo pred voľbami ako občianska iniciatíva a veľmi rýchlo sa vyprofilovala ako politická sila, ktorá však asi nemá potenciál dostať sa do parlamentu. Mnohé jej myšlienky sú možno dobré, ale šanca na úspech je malá, pretože jej predstavitelia oslovujú občanov ako jednotlivci a chýba im vedúca osobnosť.

18. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko vedená politickým dinosaurom pánom Mečiarom už stratila svoj politický potenciál. Rozdala a rozbila všetko čo v tejto krajine malo svoj zmysel a hospodársky význam. Práve preto možno stratila svoju niekdajšiu silu a podporu a jej hviezda zhasla predminulý rok a tento rok zapadne asi už úplne prachom dejín.

19. Strana +1 Hlas je novotvarom bez jasnej vedúcej osobnosti, preto sa do parlamentu asi nedostane.

20. Robíme to pre deti – SF zložením svojej kandidátskej listiny skôr evokuje pocit, že ide o feministickú stranu, ktorou sa pani Martináková snaží prepracovať opätovne do parlamentu. Napriek jej nespornej charizme, asi zase len márne a pokiaľ sa jej to nepodarí a bude opäť kandidovať vo voľbách ako vedúca osobnosť Slobodného fóra, tak zároveň bude aj ona kandidovať na pomenovanie politického dinosaura.

21. Obyčajní ľudia nie je síce novotvarom, ale je to len účelovo premenovaná Pravá SNS, ktorá je bez jasnej vedúcej osobnosti. S jej reklamou som nestretol a navyše aj ich oficiálna webová stránka je viac ako len veľavravná. Myslím si že takýto subjekt nemá na politickej scéne čo hľadať a do parlamentu asi nedostane.

22. Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana  je ďalšou politickou silou z kategórie „strana jedného“, v tomto prípade dvoch pánov, a to Mikloša a Dzurindu. Títo dvaja politickí dinosaury svojimi nevyspytateľnými krokmi, ale aj aroganciou a hlúposťou, ktorou sa obklopili si sami vykopali svoj vlastný na politický hrob. Problém je, že do neho nechcú ani bohovi spadnúť. Osobne si myslím že títo dvaja páni už nemajú v politike čo hľadať, pretože nemajú na to morálne právo. Strana sa spolieha hlavne na neschopných súčasných ministrov, ktorí nič nedokázali a ich odbornosť na jednotlivých postoch je viac ako len otázna.

23. Strana občanov Slovenska je novotvarom na politickej scéne, ktorú je možné na základe zloženia kandidátskej listiny považovať skôr za recesiu známych osobností. Napriek popularite mnohých kandidátov chýbajú tomuto subjektu priame politické skúsenosti, aj keď aj tam sa nájdu výnimky. Najdôležitejšie čo im chýba je však jednotná myšlienka a samozrejme aj stmeľujúca vedúca osobnosť.

24. Strana maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja je tvorená zhrdenými „hej Maďarmi“, ktorí si nedokážu ani v maďarskej národnostnej menšine získať dostatočný počet voličov. Asi im naozaj nemajú čo ponúknuť. V postate už ani nemajú prečo, lebo ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky môže ísť slobodne študovať, pracovať, ale aj bývať do Maďarska a pritom kľukne môže ostať občanom tejto krajiny. Preto takáto strana v podstate už ani veľmi nemá koho zastupovať, pretože na riešenie kultúrnych záležitostí predsa nie je potrebná politická strana, ale kultúrny spolok.

25. Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej má síce svojho volebného lídra, ale jej volebný program je nejasný a skúsenosti z politiky akejkoľvek úrovne žiadne. Preto aj voličská základňa bude len minimálna a tým aj šance dostať sa do parlamentu. Aj keď pri osobe pani Mojsejovej nikto nemôže byť prorokom a môže dôjsť k prekvapivému výsledku.

26. Strana živnostníkov Slovenska je novotvarom bez jasnej vedúcej osobnosti, preto sa do parlamentu asi nedostane.

Naštval som niekoho z Vás?

Vôbec mi to nevadí, práve naopak som rád že som vo Vás vyvolal myšlienku zamyslenia. Preto ak je vo Vás po prečítaní tohto textu hnev alebo sklamanie z toho čo sa u nás deje, tak je na mieste vyburcovať aj ľudí kolo seba, aby sa začali aktívnejšie zaujímať o politiku.

Prečo?

  • Lebo v súčasnej dobe, nie len v našej krajine volíme nie politikov, ale politické strany, ktoré si potom do parlamentu dosadia toho koho oni samé chcú a tento s by sa mal už konečne skončiť.

  • Lebo za to, že vznikla nejaká kauza GORILA alebo aj kopec iných kotrmelcov ekonomiky, o ktorých ani netušíme, môžeme my všetci čo sme boli či neboli voliť, a to bez rozdielu koho sme si volili. Práve my sme sa pričinili k tomu, že sa moci dostali práve tí či oní ľudia, ktorí dovolili rozbiť, rozkradnúť a predať krajinu a tým ožobráčili nie len nás, ale hlavne našich rodičov, ktorí celý život poctivo a mnohí aj ťažko pracovali a teraz živoria s pár eurami a ožobráčili aj naše deti, ktoré po nás budú musieť zaplatiť účet. Áno, presne tak ako to teraz robia Gréci.

  • My občania Slovenskej republiky by sme si už konečne mali uvedomiť, že voliť je potrebné. Už sú dávno preč časy kedy sme si vyberali menšie zlo, ktoré spôsobil politický dinosaurus a omyl pán Mečiar v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Vtedy sme volili zmenu a dostali sa k moci ďalší defraudanti všetkého čo naši dedovia a otcovia v „temných dobách hlúpeho a zlého“ socializmu vytvorili v pote tváre.

 

A koho budem voliť ja?

Ešte neviem, ale určite voliť pôjdem. Aj Vy všetci choďte, zoberte so sebou svojich príbuzných a známych. Voľte však rozumne, s rozvahou, ale prosím Vás ľudia neignorujte voľby, lebo svojou ignoranciou otvárate dvere ignorantom v parlamente a vo vláde.

 

Robert Klír

Robert Klír

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som obyčajný človek (nie taký od pána Matoviča), ktorý má už dlhšiu dobu pocit, že sa chce podeliť aj s ostatnými o svoje názory a postoje k aktuálnym, nie len spoločenským, udalostiam. Zoznam autorových rubrík:  Čriepky z KošícČriepky zo životaZahraničná politikaDomáca politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu